En rättvis lösning på det palestinska flyktingdilemmat och ett Alternativ till Dödläget  i kampen för  fred.   Sommar, 2016

FN: s hjälporganisation (UNRWA), betjänar nästan sex miljoner arabiska ättlingar och  flyktingar från kriget 1948. Dessa lever fortfarande i flyktingförhållanden under premissen av “rätten att återvända” – med vapenmakt – till Arab byar som fanns före 1948.

UNRWA säger sig vara “en av de största FN-program, med 30.000 personer som arbetar inom fem verksamhetsområden.” UNRWA förvaltar utbildning till 492.000 studenter som är indoktrinerade med  “rätten att återvända”  -en återkommande tema som finns i den officiella palestinska myndighetens läroböcker som nu används i UNRWA: s skolor. Denna indoktrinering och  tema ger dem målet att förvandla nuvarande Israel till det de måste leva och dö för. Det är ett pågående recept för katastrof. Detta är en av de största människorätts tragedier på 21-talet.

UNRWA förevigar en statslös flyktingstatus och deras ättlingar och förstärker ett liv i  fattigdom, ångest och förtvivlan.

Tyvärr kan inte UNRWA fasas ut, eftersom det är verksamt inom ramen för mandatet för FN: s generalförsamling. Emellertid kommer 97% av UNRWA: s 1,2 miljarder budget från givarländerna.    Någon av dem skulle kunna initiera ett veto att denna UNRWA politik  inte stöder FNs credo att “fred börjar här!”

Vår byrå kommer nu att skicka experter till medlemmar i US kongressen, parlamenten i EU, Kanada, Storbritannien, Australien och Skandinavien, och begära att givarna till UNRWA skall påverka fram en politisk översyn. Filmer, rapporter, studier och tidigare genomgångar kan hittas genom att besöka “UNRWA Reform”

Initiativ :

Vi har filmat UNRWA studenter i Jerusalem och i hela regionen, som öppet talar om hur UNRWAs “utbildning” inspirerar dem att döda judar. Vår senaste film släptes den 27 maj, kommer nu att visas på lagstiftande organ: ” UNRWA -Vägen till Terror: Uppvigling i palestinska klassrum,” som skildrar utbildning för krig! Detta bör enligt grundstadgan inte ha någon plats i en FN-anläggning!

Vår byrå ger en utförlig presentation för lagstiftande organ för att dela informationen om de nya läroböcker som producerats av den palestinska myndigheten för användning i UNRWA: s skolor.

Donationsländernas förtroendevalda  kommer att lyssna!

I en tid av dödläge i politiska förhandlingar mellan Israel och den palestinska myndigheten, kan givarländerna använda sitt inflytande för att hitta en lösning på den humanitära situationen för flyktingarna. Istället för att endast bidra med pengar på UNRWA, kan givarna bidra med en förändrad politik som kan effektivt  förbättrar levnadsvillkoren för UNRWA flykting invånare och erbjuda ett realistiskt humanitärt alternativ.  Mantrat  “rätten att återvända” , som UNRWAs närvaro i nuvarande läge trummor in sinnen på en halv miljon UNRWA studenter ger flyktingstatus för all framtid.

I detta sammanhang kan givarländerna adressera sex politiska utmaningar, som kan vara vägledande för en ny politisk UNRWA reform:

1.Be om en revision av de pengar som doneras till UNRWA. Detta skulle avslöja omfattande dokumenterade rapporter om slöseri med resurser, dubbelspel av tjänster och oönskade flöden av kontanter till Gaza-baserade terrorgrupper, som fått kontroll över UNRWA: s verksamhet i Gaza under de senaste 18 åren.

UNRWA in Gaza and Terrorist Organizations A Cooperative Relationship

2.Presentera UNHCR standard för UNRWA; att främja vidarebosättning för arabiska flyktingar efter 67 år. (Aktuell UNRWA policy är att -flyktingars vidarebosättning skulle störa “rätten att återvända” till arabiska byar som fanns före 1948.)

http://israelbehindthenews.com/library/pdfs/UNRWAchartcomparison.pdf

3.Avbryt den nya UNRWA läroplanen i FN: s skolor, som innefattar principer för Jihad, martyrskap och en “rätt att återvända” med vapenmakt.

http://israelbehindthenews.com/unrwa-gaza-terrorist-organizations-cooperative-relation/11632/ 

  1. Upphör all paramilitär utbildning i alla UNRWA: s skolor. Bör UNRWA, som ett FN-organ, inte påvisa ett förnyat engagemang för FN: s principer för “fredsutbildning” och “Fred börjar här”?
    http://israelbehindthenews.com/israel-and-jews-in-the-newest-palestinian-authority-pa-schoolbooks-taught-in-pa-and-unrwa-schools-de-legitimization-demonization-advocacy-of-violent-struggle-rather-than-peace-of-jihad-martyrdo/14346/
  2. Insistera på att UNRWA säger upp arbetare som är anslutna till Hamas, i enlighet med de lagar från västvärlden som förbjuder stöd till någon myndighet som anställer medlemmar av en terroristorganisation .
    http://israelbehindthenews.com/israel-and-jews-in-the-newest-palestinian-authority-pa-schoolbooks-taught-in-pa-and-unrwa-schools-de-legitimization-demonization-advocacy-of-violent-struggle-rather-than-peace-of-jihad-martyrdo/14346/andhttp://israelbehindthenews.com/library/pdfs/UNRWA-SCHOOLS-IN-GAZA.pdf
  3. Eftersom UNRWA nyligen har anlitat en “ungdomsambassadör” Mohammad Assaf, att resa runt i världen och uppmuntra till uppror och våld, skulle detta inte vara en lämplig tidpunkt för sponsorländer att begära att UNRWA häver detta avtal som förespråkar krig?
    http://unrwa-monitor.com/articles/israel-resource-review/are-the-lyrics-of-the-unrwa-youth-ambassador-not-lethal/

Våra politiska experter är följande:

*Bassem Eid, regissör vid palestinska mänskliga rättigheter övervakningsgrupp, och UNRWA flykting från Shua’fat.

*Dr. Arnon Gross, UNRWA lärobok-granskare.

*Jonathan Ha Levi, expert på Hamas övertagande av UNRWA: s skolor.

Vänligen beakta detta viktiga initiativ som en grundläggande lösning för den svåra situationen för de palestinska flyktingarna och ett medel för att få ett slut på den arabisk-israeliska konflikten. Alla givarländer har en möjlighet att förmedla denna press så att en humanitär fråga  kan lösas!

Centrum för Near East Policy Research söker även sponsorer för att kunna bedriva denna politiska reform och genomgång av UNRWA. Besök denna sida för mer information – http://israelbehindthenews.com/donations/

Högaktningsfullt ,

David Bedein, Director, Centrum för Near East Policy Research.
ctrforneareastpolicyresearch@gmail.com
www.cfnepr.com
www.israelbehindthenews.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Previous articleLawmakers call for defunding UN schools after film shows Palestinian kids praising ISIS
Next article‘US Congressmen to investigate UNRWA schools for inciting terrorism’
David Bedein is an MSW community organizer and an investigative journalist.   In 1987, Bedein established the Israel Resource News Agency at Beit Agron to accompany foreign journalists in their coverage of Israel, to balance the media lobbies established by the PLO and their allies.   Mr. Bedein has reported for news outlets such as CNN Radio, Makor Rishon, Philadelphia Inquirer, Los Angeles Times, BBC and The Jerusalem Post, For four years, Mr. Bedein acted as the Middle East correspondent for The Philadelphia Bulletin, writing 1,062 articles until the newspaper ceased operation in 2010. Bedein has covered breaking Middle East negotiations in Oslo, Ottawa, Shepherdstown, The Wye Plantation, Annapolis, Geneva, Nicosia, Washington, D.C., London, Bonn, and Vienna. Bedein has overseen investigative studies of the Palestinian Authority, the Expulsion Process from Gush Katif and Samaria, The Peres Center for Peace, Peace Now, The International Center for Economic Cooperation of Yossi Beilin, the ISM, Adalah, and the New Israel Fund.   Since 2005, Bedein has also served as Director of the Center for Near East Policy Research.   A focus of the center's investigations is The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA). In that context, Bedein authored Roadblock to Peace: How the UN Perpetuates the Arab-Israeli Conflict - UNRWA Policies Reconsidered, which caps Bedein's 28 years of investigations of UNRWA. The Center for Near East Policy Research has been instrumental in reaching elected officials, decision makers and journalists, commissioning studies, reports, news stories and films. In 2009, the center began decided to produce short movies, in addition to monographs, to film every aspect of UNRWA education in a clear and cogent fashion.   The center has so far produced seven short documentary pieces n UNRWA which have received international acclaim and recognition, showing how which UNRWA promotes anti-Semitism and incitement to violence in their education'   In sum, Bedein has pioneered The UNRWA Reform Initiative, a strategy which calls for donor nations to insist on reasonable reforms of UNRWA. Bedein and his team of experts provide timely briefings to members to legislative bodies world wide, bringing the results of his investigations to donor nations, while demanding reforms based on transparency, refugee resettlement and the demand that terrorists be removed from the UNRWA schools and UNRWA payroll.   Bedein's work can be found at: www.IsraelBehindTheNews.com and www.cfnepr.com. A new site,unrwa-monitor.com, will be launched very soon.