Vår byrå har synat den nya palestinska myndigheten läroplan sedan starten den 1 augusti 2000.

 1. 1.I juli 2015 träffade vår byrå amerikanska utrikes Dept tjänstemän som övervakar skolböcker för PA och UNRWA, som försäkrade oss att nya PA / UNRWA skolböcker nu kommer att återspegla principerna för fred, tolerans och FN-värden.
  http://israelbehindthenews.com/with-encouragement-from-a-vatican-official-israeli-government-finally-denounces-a-palestinian-school-system-that-was-introduced-more-than-13-years-ago/10617/
 2. För att verifiera dessa uttalanden från US State Department förvärvade vår byrå alla 240 nya PA / UNRWA skolböcker och anställde två journalister med doktorer i islamiska studier för att utvärdera de nya böckerna och översätter dem.
 3. Den 6 januari, presenterade våra experter preliminära resultaten för de amerikanska ambassadtjänstemän som kom till Knesset för att möta våra forskare. Slutsatsen var att uppvigling till krig i de nya PA / UNRWA läroböcker är värre än någonsin. http://israelbehindthenews.com/israel-and-jews-in-the-newest-palestinian-authority-pa-schoolbooks-taught-in-pa-and-unrwa-schools-de-legitimization-demonization-advocacy-of-violent-struggle-rather-than-peace-of-jihad-martyrdo/14346/
 4. Amerikanska ambassadens personal sade att de var imponerade av våra resultat och informerade medlemmarna i Knesset att de snart skulle skicka en uppföljning brev med deras svar.
 5. När ingen uppföljning brev dök upp, frågade vi en amerikansk journalist att lämna en förfrågan till den amerikanska regeringen för att be om USAs åsikt om den aktuella PA / UNRWA läroplanen.
 6. Den 18 mars, fick journalisten äntligen ett svar – skriftligt – från Vita huset att skolböckerna som används av PA och UNRWA nu uppfyller riktiga standarder.

– I sin e-post 18 Mar 2016, fastställde en WH tjänsteman : “Även om det finns fortfarande mycket att göra, har den palestinska regeringen gjort betydande framsteg när det gäller att minska inflammatorisk retorik och revidera officiella läroböcker. Under de senaste åren har PA bidragit till att förbättra den palestinska läroplanen, inklusive läroböcker som diskuterar mänskliga rättigheter och Förintelsen, vilket har bidragit till en bättre utbildning för unga palestinier. Den palestinska läroplanen är transparent, och alla läroböcker är tillgängliga för granskning på arabiska på webbplatsen för den officiella palestinska Curriculum Development Center. Israels regering godkänner även  de palestinska texter för skolor i östra Jerusalem.                                                                       “Tiantawach, Dew” Yodchiwan_D_Tiantawach@nsc.eop.gov

 1. WH brev beskriver att PA och UNRWA “diskuterar” förintelsen, vilket kategoriskt har förnekats av UNRWA, och märkbart antagits i PA läroplanen.
  http://israelbehindthenews.com/there-is-not-and-has-never-been-a-plan-for-a-holocaust-curriculum-in-any-unrwa-school/7025/
 2. WH brev gjorde också påståendet att Israels regering uppmuntrar användningen av PA böcker i sin nuvarande form i skolan i Jerusalem.
 3. Den 22 mars informerade vår byrå US House Sub committeen för Mellanöstern och Nordafrika, i en sluten genomgång. Där presenterade  våra experter resultaten av de nyligen publicerade 2014-2015 PA skolböcker som nu används i UNRWA: s skolor.
  http://israelbehindthenews.com/members-center-near-east-policy-research-will-briefing-concerning-policies-unrwa/14521/
 4. Den 22 mars träffade jag även US Rep. Ileana Ros-Lehtinen (R-FL), ordförande för underutskottet, som bekräftade att representanter för den amerikanska administrationen har kontaktat henne med vilseledande information angående nya PA skolböcker som används i UNRWA: s skolor som nu uppfyller riktiga standarder. Rep. Ileana Ros-Lehtinen sade att hon därför skulle vilja genomföra öppna genomgångar med de experter som har översatt och utvärderat PA skolböcker som används i UNRWA: s skolor.

Under den senaste veckan har World Vision, en välkänd humanitär organisation, formellt anklagats och åtalats för att i hemlighet hjälpa militär verksamhet av Hamas, som betecknas som en FTO av USA – en ” terrororganisation “. Ändå är UNRWA flyktingepolitik en mycket större humanitär organisation, som öppet hjälper Hamas militära operationer. UNRWA arbetar med en budget på mer än en miljard dollar, som tillhandahålls av mer än fyrtio länder i västvärlden

Istället för att bara villkorslöst donera pengar till UNRWA, borde givarna avancera politik för att förbättra levnadsförhållandena för UNRWA flykting invånare och erbjuder ett alternativ till den nuvarande “flyktingstatus för all framtid” och “rätten att återvända” som trummas in som mantran i medvetandet hos en halv miljon UNRWA studenter.

Vid en tidpunkt då Israel pressas av världen att starta ett nytt diplomatisk fredsinitiativ behöver vi ta itu med den arabiska flyktingfrågan i Mellanöstern agendan.  Då tar man samtidigt itu med den grundläggande orsaken till våld i Mellanöstern. UNRWA är inte en humanitär organisation i dagsläget. UNRWA stödjer terror.

Utmaningarna för vårt uppdrag  är massiv!

Vi behöver snarast:

 1. Avsluta vår omfattande rapport om de senaste PA skolböcker som publiceras i 2014-2015.
 2. VFärdigställa och visa vår nya film: “. UNRWAs skolor i Jerusalem”
 3. Ordna för våra experter att möta valda tjänstemän i UNRWAs givarländer.

För att uppnå dessa tre mål söker vår byrå ert stöd. Både genom information och ekonomiska medel.

Genom PAYPAL:     http://israelbehindthenews.com/donations/

Med hälsning// David Bedein.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Previous articleUNRWA Aids Hamas Military Wing , While the US – The Biggest UNRWA Funder- is Silent
Next articleThe New Threat of Very Accurate Missiles
David Bedein
David Bedein is an MSW community organizer and an investigative journalist.   In 1987, Bedein established the Israel Resource News Agency at Beit Agron to accompany foreign journalists in their coverage of Israel, to balance the media lobbies established by the PLO and their allies.   Mr. Bedein has reported for news outlets such as CNN Radio, Makor Rishon, Philadelphia Inquirer, Los Angeles Times, BBC and The Jerusalem Post, For four years, Mr. Bedein acted as the Middle East correspondent for The Philadelphia Bulletin, writing 1,062 articles until the newspaper ceased operation in 2010. Bedein has covered breaking Middle East negotiations in Oslo, Ottawa, Shepherdstown, The Wye Plantation, Annapolis, Geneva, Nicosia, Washington, D.C., London, Bonn, and Vienna. Bedein has overseen investigative studies of the Palestinian Authority, the Expulsion Process from Gush Katif and Samaria, The Peres Center for Peace, Peace Now, The International Center for Economic Cooperation of Yossi Beilin, the ISM, Adalah, and the New Israel Fund.   Since 2005, Bedein has also served as Director of the Center for Near East Policy Research.   A focus of the center's investigations is The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA). In that context, Bedein authored Roadblock to Peace: How the UN Perpetuates the Arab-Israeli Conflict - UNRWA Policies Reconsidered, which caps Bedein's 28 years of investigations of UNRWA. The Center for Near East Policy Research has been instrumental in reaching elected officials, decision makers and journalists, commissioning studies, reports, news stories and films. In 2009, the center began decided to produce short movies, in addition to monographs, to film every aspect of UNRWA education in a clear and cogent fashion.   The center has so far produced seven short documentary pieces n UNRWA which have received international acclaim and recognition, showing how which UNRWA promotes anti-Semitism and incitement to violence in their education'   In sum, Bedein has pioneered The UNRWA Reform Initiative, a strategy which calls for donor nations to insist on reasonable reforms of UNRWA. Bedein and his team of experts provide timely briefings to members to legislative bodies world wide, bringing the results of his investigations to donor nations, while demanding reforms based on transparency, refugee resettlement and the demand that terrorists be removed from the UNRWA schools and UNRWA payroll.   Bedein's work can be found at: www.IsraelBehindTheNews.com and www.cfnepr.com. A new site,unrwa-monitor.com, will be launched very soon.