Obecna wojna na Bliskim Wschodzie często skłania decydentów na Zachodzie do myślenia o rozwiązaniu w postaci dwóch państw jako panaceum na pokój.

Jednak teksty Autonomii Palestyńskiej zawierają trzy podstawowe założenia, które przeczą jakiejkolwiek możliwości pokoju:

1. Delegitymizacja istnienia Izraela i samej obecności Żydów w tym kraju, obejmująca zaprzeczanie ich historii i istnieniu tam jakichkolwiek żydowskich miejsc świętych.

2. Demonizacja Izraela i Żydów, również na płaszczyźnie religijnej – z implikacjami dotyczącymi wizerunku Żydów w oczach dzieci, które wywodzą się z teokratycznej wizji społeczeństwa.

3. Brak wezwania do pokoju z Izraelem. Zamiast tego jest wezwanie do brutalnej walki o wyzwolenie całego kraju, w tym Izraela sprzed 1967 r. Walka ta ma zabarwienie religijne, a terror staje się jej integralną częścią, zachęcając do mordowania Żydów.

Delegitymizacja

1. Żydowscy obywatele Izraela są uważani za kolonizatorów zagranicznych:

„Będziemy myśleć i dyskutować: Porównam tragedię Indian, pierwotnych mieszkańców Ameryki, do tragedii narodu palestyńskiego”. (Nauki społeczne, klasa 8, część 2 (2020), s. 34)

2. Zaprzecza się żydowskiej historii kraju, w tym istnieniu znalezisk archeologicznych dowodząc, że „… Zdobywca zbudował dla siebie sztuczny twór, który czerpie swoją tożsamość i prawowitość swojego istnienia z opowieści, legend i fantazji, i próbował na różne sposoby i środki stworzyć żywe dowody materialne dla tych legend lub archeologiczne dowody architektoniczne, które miałyby określić ich prawdziwość i autentyczność, ale na próżno.” (Język arabski – ścieżka akademicka, klasa 10, część 2 (2020) s. 68)

3. Istnienie żydowskich miejsc świętych w kraju jest negowane, w tym Ściany Zachodniej w Jerozolimie. Należy zauważyć, że fotografia została przycięta w sposób, który „ukrywa” modlących się tam Żydów:

„Mur Al-Burak”

„Mur Al-Burak został nazwany na cześć Al-Buraka [boskiego zwierzęcia], które niosło Posłańca [Boga, tj. Mahometa] podczas Nocnej Podróży [z Mekki do meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, zgodnie z wierzeniami islamskimi] i Wniebowstąpienia. Mur Al-Burak jest częścią zachodniej ściany meczetu Al-Aksa. Meczet Al-Aksa, łącznie z murem, jest ziemią palestyńską i wyłącznym prawem muzułmanów”. (Edukacja islamska, klasa 5, część 1 (2020), s. 63)

4. Żydzi w tym kraju, uważani za zagranicznych osadników, nie są uznawani za prawowitych mieszkańców, a miasta, które tam zbudowali, w tym Tel Awiw, nie są uwzględniane na mapach w tekstach używanych w szkołach AP. Mapa szkolna AP, zatytułowana „Mapa Palestyny”, nie pokazuje żadnego miasta żydowskiego, z wyjątkiem południowego miasta Ejlat, które pojawia się pod arabską nazwą opuszczonego miejsca, na którym później zbudowano Ejlat — „Umm al-Raszrasz”.

(Nauki społeczne, klasa 6, część 1 (2020) s. 6)

(Nauki społeczne, klasa 6, część 1 (2020) s. 6)

5. Historyczne i religijne związki Żydów z Jerozolimą są ignorowane. Według podręczników AP Jerozolima została zbudowana przez arabskich przodków Palestyńczyków (tj. „zarabizowanych” Kananejczyków i Jebusytów) i jest święta tylko dla muzułmanów i chrześcijan. Żydzi nie są wymienieni w tym kontekście: „Jerozolima jest arabskim miastem zbudowanym przez naszych arabskich przodków tysiące lat temu. Jerozolima jest święta tylko dla muzułmanów i chrześcijan”. (Narodowe i społeczne wychowanie , klasa 3, część 1 (2020), s. 29)

6. Krótki opis historyczny nazw miasta pokazuje ogromną lukę tysiąca lat między Jebusytami a Rzymianami, czyli żydowski okres historyczny. Nazwa „Jerozolima” z jej różnymi formami, używana w setkach języków na całym świecie, jest całkowicie nieobecna:

„Miasto Jerozolima było znane jako ‘Jebus’ na cześć arabskich Jebusytów, którzy zbudowali je 5000 lat temu. Kiedy Rzymianie je zajęli, nazwali je ‘Aelia’. Później zaczęto je nazywać ‘Al-Kuds’ lub ‘Bajt al-Makdis’, po tym, jak muzułmanie zdobyli je rękami kalifa Umara ibn al-Chattaba w 637 r. n.e.…” (Geografia i historia Palestyny , klasa 10, część 1 (2020), s. 43)

Demonizacja

1. Żydzi, czasami określani jako „syjoniści” bez rzeczywistego rozróżnienia między tymi dwoma terminami, są demonizowani i oskarżani o żywienie ludobójczych zamiarów wobec Palestyńczyków: „Syjoniści ustanowili swój twór na terrorze, eksterminacji i kolonializmie. Wyjaśnimy to. (Język arabski—ścieżka akademicka, klasa 10, część 2 (2020), s. 28)


2.
 Żydzi są demonizowani jako niewierni i pomocnicy diabła. Werset z wiersza: „Gdzie są jeźdźcy [którzy przyjadą] do [meczetu] Al-Aksa, aby wyzwolić go z uścisku niewiary, od pomocników diabła?”
(Język arabski, klasa 7, część 1 (2020), s. 67)

3. Żydzi są również demonizowani poza kontekstem wojny, jako wrogowie proroka Mahometa i islamu w jego wczesnych latach. Przypisuje się im negatywne cechy, takie jak zdrada i wrogość, co czyni ich wiecznymi wrogami dzisiejszych muzułmanów:

„Ale Żydzi [w mieście Medyna] nie uszanowali traktatu [zawartego z Mahometem] i uciekli się do wszelkiego rodzaju zdrady, podstępu i agresji, co zmusiło muzułmanów do walki z nimi”. (Edukacja islamska, klasa 7, część 1 (2020), s. 52)

4. Ponadto Żydzi przedstawiani są jako wrogowie proroków Boga i, co za tym idzie, wrogowie samego Boga, co ma ogromny wpływ na uczniów wywodzących się z tradycyjnego społeczeństwa: z wrogami Boga należy walczyć aż do ich całkowitej zagłady.

Poniższy przykład przedstawia pierwszą z kilku lekcji, jakie można wyciągnąć z rozdziału o Jezusie Chrystusie, który jest uważany za proroka w islamie: „ujawnienie natury dzieci Izraela i ich wrogości wobec proroków”. (Edukacja islamska, klasa 9, część 2 (2020), s. 21)

Zachęcanie do mordowania Żydów

Mordowanie Żydów stanowi integralną część walki o wyzwolenie i zostało opisane na pierwszej stronie czterostronicowej lekcji wychwalającej dowódczynię ataku terrorystycznego na izraelski autobus cywilny na izraelskiej drodze nadbrzeżnej w 1978 r., podczas którego zamordowano ponad 30 Żydów — mężczyzn, kobiety i dzieci:

„Dalal al-Mughrabi”: gloryfikowanie morderczego terroru

„Przed tekstem: Nasza palestyńska historia jest pełna wielu nazwisk męczenników, którzy poświęcili swoje dusze dla ojczyzny, wśród nich jest męczennica Dalal al-Mughrabi, która swoją walką namalowała obraz wyzwania i odwagi, który uczynił jej pamięć wieczną w naszych sercach i umysłach. Tekst przed nami pokazuje jej walkę i podróż”. (Język arabski, klasa 5, część 2 (2020), s. 51)

Dalal al-Mughrabi

Dalal al-Mughrabi

Podsumowując, podręczniki Autonomii Palestyńskiej podważają istnienie Państwa Izrael i samą obecność 7 milionów żydowskich obywateli w tym kraju, którego historię i miejsca święte są tam negowane.

Podręczniki AP nigdy nie opowiadają się za pokojowym rozwiązaniem. Zamiast tego wzywają (z silnym nawiązaniem do religii) do gwałtownej walki o wyzwolenie całej Palestyny, która nie jest ograniczona przez granice sprzed 1967 r., i w której terror odgrywa centralną rolę.

Innymi słowy, edukacja w Autonomii Palestyńskiej nie pozostawia żadnego miejsca na „rozwiązanie w postaci dwóch państw”.

Badania na potrzeby niniejszego raportu przeprowadził dr Arnon Groiss .

Pierwotnie opublikowane przez Nahum Bedein Center for Near East Policy Research.

Link do oryginału:https://www.jns.org/palestinian-authority-education-no-room-for-a-two-state-solution/

JNS Org., 10 października 2024

Tłumaczenie: Małgorzata Koraszewska

Skomentuj Tipsa en vn Wydrukuj

SOURCEListy z naszego sadu

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Previous articleToday is day 376 of the war
Next articleWeekly Commentary: Silver Lining to Blinken-Austin Arms Embargo Threat
David Bedein
David Bedein is an MSW community organizer and an investigative journalist.   In 1987, Bedein established the Israel Resource News Agency at Beit Agron to accompany foreign journalists in their coverage of Israel, to balance the media lobbies established by the PLO and their allies.   Mr. Bedein has reported for news outlets such as CNN Radio, Makor Rishon, Philadelphia Inquirer, Los Angeles Times, BBC and The Jerusalem Post, For four years, Mr. Bedein acted as the Middle East correspondent for The Philadelphia Bulletin, writing 1,062 articles until the newspaper ceased operation in 2010. Bedein has covered breaking Middle East negotiations in Oslo, Ottawa, Shepherdstown, The Wye Plantation, Annapolis, Geneva, Nicosia, Washington, D.C., London, Bonn, and Vienna. Bedein has overseen investigative studies of the Palestinian Authority, the Expulsion Process from Gush Katif and Samaria, The Peres Center for Peace, Peace Now, The International Center for Economic Cooperation of Yossi Beilin, the ISM, Adalah, and the New Israel Fund.   Since 2005, Bedein has also served as Director of the Center for Near East Policy Research.   A focus of the center's investigations is The United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA). In that context, Bedein authored Roadblock to Peace: How the UN Perpetuates the Arab-Israeli Conflict - UNRWA Policies Reconsidered, which caps Bedein's 28 years of investigations of UNRWA. The Center for Near East Policy Research has been instrumental in reaching elected officials, decision makers and journalists, commissioning studies, reports, news stories and films. In 2009, the center began decided to produce short movies, in addition to monographs, to film every aspect of UNRWA education in a clear and cogent fashion.   The center has so far produced seven short documentary pieces n UNRWA which have received international acclaim and recognition, showing how which UNRWA promotes anti-Semitism and incitement to violence in their education'   In sum, Bedein has pioneered The UNRWA Reform Initiative, a strategy which calls for donor nations to insist on reasonable reforms of UNRWA. Bedein and his team of experts provide timely briefings to members to legislative bodies world wide, bringing the results of his investigations to donor nations, while demanding reforms based on transparency, refugee resettlement and the demand that terrorists be removed from the UNRWA schools and UNRWA payroll.   Bedein's work can be found at: www.IsraelBehindTheNews.com and www.cfnepr.com. A new site,unrwa-monitor.com, will be launched very soon.