פיגוע ליד קריית ארבע, ב”יום הזעם” שהכריז חמאס: חייל צה”ל נדקר בצומת הזית, בכביש חוצה יהודה, ונפצע בגבו באורח בינוני. המחבל שדקר אותו חוסל על ידי חיילי גדוד צבר של חטיבת גבעתי בפיקודו של המג”ד סא”ל קובי בראל. המחבל התחזה לצלם עיתונות – לבש אפוד עם הכיתוב press ונשא מצלמות. ההשתלטות על המחבל, שניות לאחר הדקירה, תועדה במצלמות ערוץ הטלוויזיה “אל קודס” המזוהה עם חמאס. צפו בהשתלטות ובשידור החי מבית לחם, שם החלו מאות פלסטינים להתעמת עם כוחות הביטחון.

מתחקיר ראשוני של הפיגוע עולה כי סגן מפקד חטמ”ר יהודה ומפקד גדוד צבר של גבעתי, האחראי על הגיזרה, ערכו סיור במסגרת היערכות הכוחות ל”יום הזעם”. כאשר יצאו מכלי הרכב שלהם ליד צומת הזית, מחבל שלבש אפוד עיתונות התקרב לאחד מלוחמי הצוות של הקצינים ודקר אותו בפלג גופו העליון. הכוח בפיקוד הסמח”ט ניטרל וחיסל את המחבל תוך שניות. כוחות מד”א ירושלים הוזעקו למקום ופינו את החייל נפצע לבית החולים שערי צדק.

התחזה לעיתונאי, ודקר (צילום: חברים לשעת צרה)

התחזה לעיתונאי, ודקר(צילום: חברים לשעת צרה)
המחבל מנסה לדקור חייל בקריית ארבע, היום בצהריים ()
רגע הדקירה ()
הסכין בידו של "צלם העיתונות" ()
 (צילום: AFP)
המחבל מנסה לדקור חייל בקריית ארבע, היום בצהריים ()

ד”ר עפר מרין, מנהל חדר הטראומה בבית החולים שערי צדק, סיפר כי החייל נדקר כמה פעמים בחזה ובגב וכי הוא סובל מדקירות בגפיים. “הוא הגיע אלינו במצב בינוני, כשהוא עירני. בדקות הקרובות הוא ייכנס לחדר הניתוח, ומצבו יציב. לא נשקפת סכנה לחייו”.

אגב, סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית, שופרה של הרשות הפלסטינית, דיווחה על פיגוע הדקירה בחברון בלי שום אזכור למעשה הדקירה ולסכין: “צעיר מת מפצעיו אחרי שנפגע מיריות במהלך עימותים עם כוחות הכיבוש באזור ראס אל-ג’ורה בעיר חברון אחרי תפילת יום השישי”, נכתב שם. הסוכנות ציטטה עדי ראייה שלפיהם חיילי צה”ל ירו כמה יריות לעבר הפלסטיני “ומנעו מאמבולנסים להגיע אליו”. עוד נטען בה כי “הם הותירו אותו לדמם למוות”.

לפנות ערב ירו מחבלים אש מנשק קל לעבר ג’יפ סיור של צה”ל ליד הכפר סילוואד שבאזור רמאללה. לג’יפ נגרם נזק, אבל אין נפגעים. כוחות צה”ל פתחו בסריקות בכפר.

פלג בגדודי חללי אל-אקצא, השייכים לפתח והחלו את פעילותם באינתיפאדה השנייה, הודיע על חידוש פעילות הטרור. הודעת הפלג בג’נין נמסרה בעת הלווייתו של האסיר פאדי א-דרבי, שמת אתמול בכלא הישראלי. הפלסטינים מאשימים את ישראל באחריות למותו. דובר הגדודים שהקריא את ההודעה איים כי יבצעו פעולות בעומק ישראל בתגובה למותו ומסר כי הם לא מחויבים עוד לרגיעה. באירוע נוסף היום, מטען חבלה מאולתר נמצא בצד הדרך בין הכפר נבי סלאח להתנחלות נווה צוף בחבל בנימין, וטופל על ידי חבלנים.

זירת הפיגוע, ליד חברון (צילום: רויטרס)

זירת הפיגוע, ליד חברון(צילום: רויטרס)
הפיגוע תועד במצלמות "אל קודס" ()

הפיגוע תועד במצלמות “אל קודס”

זמן קצר לפני הפיגוע ליד חברון נורתה מרצועת עזה אש, בפעם השנייה השבוע, אל רכב צה”לי. דחפור D-9 ממוגן נפגע הבוקר (יום ו’) מירי, הכוחות לא השיבו באש. בתחילה דווח כי נשמע ירי באזור, ואחר כך אותר קליע על שמשת הדחפור, שנע בגבול במרכז הרצועה. שעה קלה לאחר מכן דווח על עימותים בגבול עזה, במקביל לעימותים בבית לחם. לפי גורמים בעזה, מפגינים חצו את הגדר ליד חאן יונס וכוחות הביטחון פתחו לעברם באש. לדברי הפלסטינים שלושה מאנשיהם נפצעו שם. באירוע אחר, גורמי רפואה ברצועת עזה דיווחו כי צעיר בשנות ה-20 לחייו נהרג בעימותים עם צה”ל ליד מעבר ארז, בצפון הרצועה. הם טוענים כי הוא נפגע בראשו. לפי הפלסטינים, מלבד ההרוג נרשמו היום 27 פצועים בעימותים עם צה”ל בגבול הרצועה.

מוקדם יותר השבוע נורתה אש מעזה לעבר רכב של קצין. בנוסף, כמה פעמים במהלך השבוע האחרון, ובעת גל הטרור הרצחני, חצו עשרות פלסטינים את גבול הרצועה. על פי נתוני משרד הבריאות הפלסטיני בעזה, בעימותים עם צה”ל לפני שבוע נהרגו 12 פלסטינים ו-328 נפצעו. במקרי החדירה הבאים צה”ל לא השיב בירי חי, והפלסטינים שבו לאחר זמן קצר לשטח הרצועה.

 ()

 (צילום: AFP)

(צילום: AFP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו מאמין ככל הנראה כי גל הטרור ידעך בקרוב. היום התברר כי הוא יטוס לגרמניה ביום רביעי הקרוב וישוחח עם הקנצלרית אנגלה מרקל על המצב הביטחוני בישראל ובמזרח התיכון. דוברה של מרקל הודיע על כך הבוקר, לאחר שביקורו המתוכנן של נתנהו בשבוע שעבר התבטל בעקבות רצף הפיגועים.

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, אמר היום בנאום מוקלט ששודר בכינוס באיסטנבול כי “יש להמשיך את אינתיפאדת ירושלים ולהעמיק את ההתנגדות”. לדבריו, יש לעשות זאת כדי לסכל את כל הניסיונות להמית את האינתיפאדה ולכבות אותה: “ההחלטה שלנו היא להמשיך את האינתיפאדה ולהמשיך את ההתנגדות נגד הכיבוש הישראלי”.

מוקדם יותר הבוקר התגלה מטען צינור במחסום ליד עיסאוויה. במסגרת ההיערכות המבצעית הרחבה בירושלים ופריסת הכוחות של מג”ב, הגיע רס”מ ארז כהן עם הכלב “טאז” לסייע לכוחות בעיסאוויה. במהלך הסריקה המבצעית שביצע איתר הכלב מטען נפץ מסוג צינור. הזירה נחסמה והחבלן ביצע פיצוץ מבוקר של המטען. רס”מ חיים סבג, מפקד יחידת הכלבנים של מג”ב ירושלים, אמר: “אנו ערוכים בדיוק לתרחישים מהסוג הזה. לא מן הנמנע שפעילות הכלבן שאיתר את המטען טרם הופעל נגד כוחות הביטחון שנמצאים במקום – הצילה חיים”.

הלילה, עשרות פלסטינים הציתו את מתחם קבר יוסף. אבו מאזן גינה את המעשה, אבל בחמאס בירכו. חבר הלשכה המדינית של הארגון, עיזת א-רישק, אמר כי “הקיצונים הציונים בקבר יוסף הם אלה ששרפו את משפחת דוואבשה. זכותו של העם שלנו להגן על עצמו ולהדוף את התוקפנות”.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4712208,00.html